Trije sodelavci Komisije za preprečevanje korupcije (Komisija) so ta teden skupno štirikrat udeležence usposabljanj seznanjali z instituti Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Vodja Službe za preventivo mag. Vita Habjan Barborič je v torek usposabljala zaposlene na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (SOVA), nadzornik svetnik iz Službe za preventivo Blaž Kovač je usposabljal dvakrat – v torek udeležence Pravne klinike in v petek madžarski Urad za integriteto (Urad), v sredo pa je vodja Službe za nadzor Katja Mihelič Sušnik predavala zaposlenim Zagovornika načela enakosti.
Mag. Vita Habjan Barborič je zaposlenim v SOVA predstavila temeljna orodja za krepitev integritete in preprečevanje korupcije. Podrobno je osvetlila pojem integritete in načrt integritete, nasprotje interesov s temeljnimi načeli upravljanja z njim, nezdružljivost funkcij, omejitev poslovanja, omejitve pri sprejemanju daril in s tem v povezavi z integriteto uradne osebe, pomen regulacije lobiranja, dovoljeno in nedovoljeno vplivanje ter protikorupcijsko klavzulo in izjavo o lastniški strukturi.
Študente Pravne fakultete je v okviru uvodnega seminarja Pravne klinike z naslovom »Transparentnost in integriteta v javnem in zasebnem sektorju« najprej pozdravil predsednik Komisije dr. Robert Šumi, nato pa jim je Blaž Kovač predaval o integriteti in kršitvah tega instituta v praksi. Podrobno jih je seznanil s postopki v primeru zaznanih kršitev in razložil pristojnosti Komisije. Predstavil je pojem neetičnega vplivanja s poudarkom na dolžnostih, ki jih zakon opredeljuje za uradne osebe, kadar se soočijo z zahtevami po nezakonitih in neetičnih ravnanjih. V povezavi s tem je spregovoril tudi o tveganjih za nastanek nasprotja interesov oziroma kršitev integritete. Nekateri študenti bodo po opravljenem seminarju usposabljanje nadaljevali tudi v obliki prakse na Komisiji tako kot v lanskem študijskem letu.
Katja Mihelič Sušnik je v sredo slušateljem neodvisnega državnega organa Zagovornik načela enakosti na daljavo podrobno predstavila institute lobiranja, nasprotja interesov, omejitev poslovanja ter integritete in njenih kršitev. Razložila jim je dolžnosti, ki jim jih v povezavi z instituti nalagajo zakonske določbe ter tematiko plastično orisala s primeri iz prakse. Glede kršitev integritet je povedala, da ima Komisija trenutno 24 pravnomočnih ugotovitev kršitev integritete, od tega je 8 zadev pravnomočnih po sodbi sodišča.
Pester teden usposabljanj je zaokrožil Blaž Kovač s predajo znanj in izkušenj na spletnem srečanju z zaposlenimi nastajajočega madžarskega Urada. Šlo je za že drugo takšno srečanje z madžarskimi kolegi, na katerih predstavniki Komisije gostom svetujejo glede samih postopkov postavljanja sorodne organizacije, izbire primernih kadrov, organizacije dela in podobno. Tokrat je bila osrednja tema nadzor nad premoženjskim stanjem.