S spletno okroglo mizo na temo nezdružljivosti funkcij se je danes končal Teden boja proti korupciji v organizaciji Komisije za preprečevanje korupcije. Razprava je pokazala, da gre za perečo tematiko, ki ji bo treba v prihodnosti nameniti dodatno pozornost – bodisi s spremembami zakonodaje, bodisi s pojasnjevanjem namena veljavnih omejitev, bodisi v smislu učinkovitejšega uveljavljanja sankcij.
Dogodek je potekal ob 9. decembru, mednarodnemu dnevu boja proti korupciji. V razpravi so sodelovali dr. Saša Zagorc, redni profesor in prodekan iz Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, mag. Robert Golobinek, predstavnik Ministrstva za pravosodje, Gorazd Podbevšek, predsednik Združenja nadzornikov Slovenije, mag. Saša Jazbec, v. d. direktorja Direktorata za lokalno samoupravo, nevladne organizacije in politični sistem na Ministrstvu za javno upravo ter dr. Robert Šumi, predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (Komisija).
Sogovorniki so se dotaknili tako namena omejitev pri opravljanju dodatnih funkcij ali dejavnosti, preprečevanja nasprotja interesov, vprašanj uspešnega korporativnega upravljanja v primerih, ko so pri posamezniku nakopičene različne funkcije, kot tudi omejitev, ki veljajo za javne uslužbence. Največkrat je bila izpostavljena problematika lokalne ravni in poslancev. V zvezi s tema dvema področjema so trenutno aktualne tudi pobude za spremembe – v smislu odprave nekaterih prepovedi opravljanja funkcij za župane ter odprave prepovedi hkratnega opravljanja poslanske in županske funkcije.
»Čas je, da se opravi širša razprava glede posameznih določb, predvsem v smislu ozaveščanja namena omejitev nezdružljivosti funkcij, ki veljajo,« je izpostavila mag. Saša Jazbec, ki je dodala, da na MJU ne zaznavajo večje potrebe po spremembah veljavne zakonske ureditve. Da je stanje na lokalni ravni mnogo slabše kot na državni, je opozoril Gorazd Podbevšek, saj lokalne skupnosti ne poznajo pravil korporativnega upravljanja.