Transparency International (TI), krovna organizacija nevladne organizacije Društva Integriteta, je 1. decembra 2011 objavila indeks zaznave korupcije za leto 2011 (CPI). Gre za vsakoletno raziskavo, ki meri zaznavo stopnje korupcije v javnem sektorju v posamezni državi.
Letos se je Slovenija med 182 državami uvrstila na 35. mesto (dosegla je indeks 5,9), medtem ko je v minulem letu z indeksom 6,4 zasedla 27. mesto. To pomeni, da je Slovenija v primerjavi z lanskoletnim merjenjem na lestvici padla za osem mest. Ob tem Komisija za preprečevanje korupcije opozarja, da rezultat ni presenečenje: »V zadnjem letu smo pristojne institucije in javnost argumentirano in tudi na podlagi analiz večkrat opozorili, da sta v Sloveniji problem in globina korupcije večja, kot smo si pripravljeni priznati. V letnem poročilu smo poudarili, da je bila Slovenija v preteklosti na mednarodnih lestvicah zaradi določenih metodoloških omejitev – predvsem na področjih merjenja sistemske korupcije – uvrščena mogoče celo previsoko.«
Komisija poudarja, da padca za skoraj 10 mest v enem letu zato ni mogoče razumeti kot pokazatelj, da se je zgolj v enem letu stanje na tem področju tako poslabšalo, ampak da ta ocena šele zdaj bolj realno prikazuje stanje, ki je v Sloveniji prisotno že desetletje in več: »Zato je tudi pomembno, da se vprašanju krepitve integritete javnega sektorja, odgovornosti nosilcev javnih pooblastil, porabe javnih sredstev in upravljanja z državnim premoženjem ter krepitve institucij pravne države posveti več pozornosti. Ne samo v političnih govorih, ampak tudi v dejanjih. Slednje Komisija za preprečevanje korupcije in – verjamemo – tudi slovenska javnost upravičeno pričakuje od ključnih nosilcev zakonodajne in izvršilne oblasti po volitvah.”