Pred nami sta intenzivna meseca predvolilnega obdobja. Volitve niso zgolj politično pomemben dogodek, temveč, globje, odločilen proces na ravni posameznika in družbe kot celote. V ospredju bo vsekakor integriteta - volivca in družbe. Veliko bo priložnosti za svečanosti, srečanja, stiske rok, za zahvale, izražanje podpore ter čestitke ob novih uspehih in dosežkih.
Ko ob tem v roke stisnemo še kakšno darilo, se je treba zavedati, da gre pri tem za več kot zgolj njegovo obliko in nabavno vrednost. Dajanje in sprejemanje daril ima pomembno vlogo pri vseh, tudi poslovnih in političnih odnosih. Samo sprejemanje ali podarjanje daril, naj gre za materialna darila ali gostoljubje, pa lahko povzroči videz ali očitke nepravičnosti, pristranskosti, koristoljubja ali celo nezakonitega ravnanja. Tako lahko poslovno razmerje zaradi neprimernega ali zgrešenega darila kaj hitro na videz deluje omadeževano, celotna organizacija pa neetično. Ob še tako dobrem namenu in visoki osebni integriteti se lahko zgodi, da se ob tem znajdemo v zadregi: kaj je prav in predvsem, kaj ne?
Tu nam na pomoč priskoči pravna regulacija področja. V marčevski številki VESTniKa v rubriki Izpostavljeno pojasnjujemo, kakšne omejitve in ostala določila, povezana z obdarovanjem, veljajo za zavezance po ZIntPK, katera darila so dovoljena in katera absolutno prepovedana.
VESTniK lahko sooblikujemo skupaj z Vami. Na pr.korupcija@kpk-rs.si lahko pošljete vprašanja, pobude oziroma teme s področja pristojnosti Komisije, ki bi jih bilo po vašem mnenju izpostaviti v eni od prihodnjih izdaj našega novičnika.
Komisija za preprečevanje korupcije |